Lagade till den här grytan på gruppbostaden där jag jobbar. Hade inget recept utan jag freestyla bara och skrev ner det efteråt. Blev en riktig uppskattad maträtt! Väldigt simpel, men endå väldigt god!
Du behöver:
Kycklingkebab, jag använde en hel påse! Den påse jag använde dels på jobbet och hemma va färdigkryddad å klar å steka!
1 burk Creme Fraiche
3 dl vispgrädde
1 gul lök, hackad
1 vitlöksklyfta, finriven
1 burk svamp, eller kör på färsk om du hellre vill det!
1 röd paprika, strimlor
Så här gör du:
Stek löken och tillsätt sedan kebabköttet och fräs det i lite olja och tillsätt även lite vatten. Låt steka i 5 minuter och tillsätt sedan lite tomatpure.
Fräs på svampen, men spar paprikan! Jag la i den sist av allt, för jag ville behålla crunchet ifrån paprikan och få en annan textur.
Tillsätt creme fraiche och grädde, addera även din vitöksklyfta som du finhackat eller pureeat med ett zestjärn och tillsätt Sambal Oelek och låt grytan sedan puttra ihop en stund.
Typ 10 minuter, en kvart det är allt som behövs!
Serva med ris och god grönsallad med tomat, gurka och isbergssallad.